Moda ve Teknoloji birleşti: Ezra+Tuba

 12/01/2015 - 14:53

Moda ve teknolojiyi birleştirerek Intel Ar-Ge Merkezi'nde akıllı çiplerle geliştirilen tasarımlar yaratan Ezra-Tuba Çetin, yakın gelecekte günlük hayatımızın içerisinde yer alacak “Giyilebilir Teknoloji” ile Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyorlar. Ezra ve Tuba Çetin ile geleceğin teknolojik kıyafetlerini konuştuk.

Röportaj: Sunay Gedik

"Problemin sonucu bizim için, insan hayatının kalitesini moda ve teknolojiyi bir kapta harmanlayarak  bir kademe daha yukarı çekmek olmalı. Tasarımlarımız işlevsel olmalı, alışılmışın ötesinde, daha önce hiç yapılmamış, kendine has bir özellik taşımalı ve teknolojinin dokunuşu ile tüketicinin hayat kalitesini yukarı çekmelidir. Biz tüm tasarımlarımızı bu kriterleri göz önüne alarak, işlevsel, sağlık ve estetik üzerine kurgulamaktayız."

Moda ve teknolojiyi birleştirerek yeni bir koleksiyon hazırladınız. Robotların da eşlik ettiği bir defile, aydınlatılmış elbiseler, uçuşan kelebekler modada yeni bir dönemin habercisi gibi. Bize biraz bu fikrin nasıl ortaya çıktığını anlatır mısınız?
Çocukken bir hayalimiz vardı, Star Trek filminde olduğu gibi ışınlanabileceğimiz kıyafetler yapmak istiyorduk. Tabii ki şu anda bir hayal ama teknoloji her şeyi size yakın kılıyor. Biz de bu hayalimizin peşinde koşarak teknolojiyi tasarımlarımızın bir parçası haline getiriyoruz.

Giyilebilir teknolojiyi yaratmak, kendi tasarımlarımıza akıl katabilmek amacıyla Intel Ar-Ge Merkezi'nde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2014 Couture İlkbahar-Yaz sezonu için hazırladığımız koleksiyonun teması: Look inside, look into the future. Geleceğin teknoloji ile şekilleneceğine ve modanın da bu dönüşüme ayak uyduracağına vurgu yapacak şekilde oluşturduk temamızı. Bu perspektif, bizim yakın gelecekte teknoloji destekli çalışmalarımızda ortaya çıkaracağımız “giyilebilir teknoloji” ürün tasarımlarıyla zenginleşecek.

Teknolojinin modaya etkisini işlevsellik açısından değerlendirebilir misiniz?
Tasarım, istenilen amaca cevap veren bir düşünce sürecidir. Tasarım aşamasındaki ürün de öncelikle işlevsel olmalıdır. İstenilen amaca cevap veren bir düşünce ile koleksiyonlarımızı ifade etmeyi arzu ediyoruz. Problemin sonucu bizim için, insan hayatının kalitesini moda ve teknolojiyi bir kapta harmanlayarak  bir kademe daha yukarı çekmek olmalı. Tasarımlarımız işlevsel olmalı, alışılmışın ötesinde, daha önce hiç yapılmamış, kendine has bir özellik taşımalı ve teknolojinin dokunuşu ile tüketicinin hayat kalitesini yukarı çekmelidir. Biz tüm tasarımlarımızı bu kriterleri göz önüne alarak, işlevsel, sağlık ve estetik üzerine kurgulamaktayız.

Bu koleksiyondan önce teknolojiyle ilişkiniz nasıldı?
Biz sürekli koşuyoruz, durmadan nefes almadan süren bir çalışma tempomuz var. Özellikle seyahatlerde çok vakit harcıyoruz. İşte bu nedenle bizim için ofis gibi yanımızda taşıyabileceğimiz, anında birbirimiz ya da müşterilerimiz ile hızlı iletişim kuracağımız teknolojiye ihtiyacımız oluyor. Bu nedenle iyi birer teknoloji kullanıcısıyız.

"Moda, statü kaygısını kaybetme aşamasında. Açıkçası teknoloji ve formsal yapı değişiklikleri yeni bir oluşumun kapısını açacak ve tabii ki ekolojik değişimler de bu süreci etkileyecek. Moda yeni bir başlangıçta artık tüketiciye görsellik dışında daha bir çok hizmet vermek durumunda."

Moda teknoloji ile birleşince “giyilebilir” olmaktan çıkıyor mu? Riskleri nedir?
Belki 4-5 yıl önce moda ve teknoloji birleştiğinde işlevsellikten tüketilebilirlikten uzaktı. Şimdi hayatımızın bir parçası olmaya hazır. Bir çok proje yürütülüyor ve önemli tasarımcı markaları ardı ardına ürünler çıkarmaya hazırlanıyor.

Sizce moda tasarımının evrimi nasıl gerçekleşecek?
Moda, statü kaygısını kaybetme aşamasında. Açıkçası teknoloji ve formsal yapı değişiklikleri yeni bir oluşumun kapısını açacak ve tabii ki ekolojik değişimler de bu süreci etkileyecek. Moda yeni bir başlangıçta artık tüketiciye görsellik dışında daha bir çok hizmet vermek durumunda.

*ALLDESIGN MAGAZINE