Türkiye’nin en iddialı mermer fuarı Ekim'de Antalya’da!

 

Türkel Fuarcılık tarafından ilki 18-21 Ekim'de Antalya EXPO Center'da gerçekleştirilecek olan “Marble Show Antalya-Doğaltaş, Mermer, Proje ve Teknolojileri Fuarı”nın lansman toplantısı 25 Ocak Çarşamba günü Akra Barut Otel'de yapıldı. Toplantıda konuşan ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, Antalya ve çevre bölgeye ekonomik katkı sağlayacağına inandıkları projeye ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, Antalya'nın yurtdışında en çok tanınan 3 şehirden biri olmasının yanı sıra, doğal taş ihracatının yarısına sahip olduğunu belirtti. 

Antalya'nın ocaklara ve Ortadoğu bölgesine olan yakınlığına dikkat çeken Yazgan, stratejik avantajlar ve sektörün talebiyle fuarı kentte gerçekleştirme kararı aldıklarını anlattı. Hedef ziyaretçi kitlesi anlamında mimar ve iç mimarlara yönelik adım atarak sektör temsilcileri ve akademisyenlerle görüştüklerine değinen Yazgan, seminerde 40 ülkeden 200 kişilik alım heyeti getirilmesi ile ilgili anlaşma imzalandığını dile getirdi.

Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, Türk doğal taşında blok satışın yanı sıra tasarımlarıyla uç ürünlerin ihracatını artırması gerektiğini vurguladı. Marble Show Antalya fuarının Proje Mermer fuarı olarak düzenlenmesini çok doğru bulduğunu belirten Çalapkulu, sektörün proje çalışmalarına ve katma değerli ürünlere yönelmesi noktasında bu fuarın anahtar bir rol oynayacağını savundu.

 

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bakır, mimaride doğal taşların tarih boyunca kullanımını vurgulayarak, taşın hammadde değerlendirilmesinin yanı sıra kültürel varlıklarıyla geleceğe taşındığını söyledi. Türk Mermer ve Maden Vakfı Başkanı Ersoy Erol, mermer ihracatından elde edilecek gelirlerin artması için katma değerli ürünlerin ihracatına ve proje çalışmalarına yönelmek gerektiğini, bu anlamda Marble Show Antalya fuarını çok önemli bulduklarını belirtti.
 

Isparta, Burdur ve Antalya'ya bakıldığı zaman büyük projelerin hayata geçirilip uygulandığını ve yeni taşların çıktığı bir bölge olduğunu anlatan Erol, "Maden sektörünün 2015'e göre bu bölgede satışı yüzde 14.7 artarak, toplam ihracat 400 milyon dolar olmuştur. Bu bölgenin taşlarıyla Çin'e 215 milyon dolar, ABD'ye 27 milyon dolar, Arabistan'a 20 milyon dolar civarında satış gerçekleştirilmiştir" şeklinde konuştu.

 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, "Bölgemizden 2016 yılında 1.4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Maden ihracatımız bu sene ilk kez birinci sıraya yükselmiş ve geçen seneye göre artarak 400 milyon doların üzerinde tamamlanmıştır. Çin'de yaşanan sıkıntılar, ekonomik daralma, maden sektörü üzerindeki baskılara rağmen bu artışı sağlamak çok önemli" dedi.