"Tasarladığım kalemi önce kendim beğenmem gerekiyor"

 12/01/2015 - 06:41

Tasarım yapmak için kalem en önemli olan kalemin tasarlanması... Ümit Altun'la kalem tasarımlarını konuştuk. Kalem tasarımlarının kendisi için her zaman farklı bir yeri olduğunu anlatan Ümit Altun, kalem tasarımlarına öğrencilik zamanlarında başlamış.

Röportaj: Sunay Gedik

Kariyeniz boyunca birçok farklı alanda endüstriyel tasarıma imza attınız. Otomotiv alanında da tasarım yapmış biri olarak kalem tasarlamak nasıl bir deneyimdi?
Evet, tasarımcılık kariyerimin ilk gününden itibaren birçok farklı konuda tasarımlar yaptım. Otomotiv, elektronik ürünler, elektrikli aletler, aksesuarlar gibi birbirinden çok farklı alanlardaydı. Ancak kalem tasarımlarının benim için her zaman farklı bir yeri oldu. Öğrencilik dönemimde en fazla keyif aldığım projelerden bir tanesi yine bir kalem tasarımı serisiydi. Mezun olduktan hemen sonra Scrikss firmasının kalem tasarımı konusunda açmış olduğu bir yarışmaya katıldım. Bu yarışma benim katıldığım ilk tasarım yarışmasıydı ve yaptığım tasarım ile birinci oldum. Daha sonra serbest tasarımcılık kariyerimde de yine ilk yaptığım iş bir kalem tasarımı işiydi. Bugün hala farklı niteliklerde kalem tasarımları yapıyorum. 

Kalem tasarlamak, tasarım yapmak için en önemli araçlardan birini, sürekli kullandığınız ürünü tasarlamak tabii ki diğer ürün tasarımlarına göre biraz daha farklı. Çünkü tasarladığım kalemi öncelikle kendime beğendirmem gerekiyor, bu da çok kolay olmuyor doğrusu. Ancak yöntem olarak diğer ürünlerden çok da farklı bir yol izlemiyorum. En önemli farkı tasarladığım ürünün tasarlarken elimde olması sanırım. Bunun bir ileri aşaması ise kendi tasarladığınız bir kalemle yeni bir kalem tasarımı yapmak.

İyi bir kalem tasarımında sizin için olmazsa olmaz nedir?
Benim iyi bir kalemde aradığım özelliklerin başında ergonomi geliyor. Kalemin dengesi, ağırlığı, kalitesi ve tabii ki estetiği. Boyutları da önemli, özellikle çok uzun, çok ince ya da çok kalın olmamalı.

Spor ve şıklık ayrımını nasıl yapıyorsunuz?
Renkleri, malzemesi ve formu çok önemli. Canlı renk kullanımları, nispeten yumuşak hatlı ve yüzeyleri hareketli formları daha çok spor ya da günlük kullanım için tasarlanmış kalemlerde görüyoruz.

Şık ve kaliteli diyebileceğimiz türde kalemlerde ise canlı renk kullanımı azalıyor, formlar daha sade ve nispeten daha geometrik. Malzeme seçiminin de yine şıklık ve kalite unsurlarını destekleyecek nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

Kalemleri sevenler ikiye ayrılıyor, bazıları kullandıkları kalemlerin kullanışlı ve pratik olmasını tercih ederken bazı insanlar sadece koleksiyon için kalem satın alıyor. Bu alışkanlıklar ve tercihler tasarımı ne kadar belirliyor?
Sanırım bu ayrım kalemin ne amaçla ve ne sıklıkla kullanıldığı ile doğru orantılı olarak ortaya çıkıyor. Kalemi bir aksesuar, bir prestij objesi olarak gören bir kullanıcının kalemde aradığı özellikler arasında kullanışlı olması ya da ergonomik olması öncelik olmayabilir. Bu kullanıcı için kalemin kaliteli görünmesi, şıklığı, malzemesi, markası daha önemli olabilir. Ancak kullanmak için bir kalem satın almak istiyorsanız işte o zaman ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak aradığınız kriterler farklılaşacaktır. 

*ALLDESIGN MAGAZINE